Niezależnie od przeznaczenia budynku, strefa czystego wejścia zawsze stanowi jego wizytówkę i odpowiada za pierwsze wrażenie odwiedzających. Jej odpowiedni projekt i umiejętna organizacja mają szczególne znaczenie w obiektach publicznych, takich jak galerie handlowe, hotele, restauracje czy przychodnie. Budynki takie muszą posiadać schludnie, czysto i funkcjonalnie urządzone strefy wejściowe. W ten sposób można nie tylko zwiększyć komfort użytkowników, ale też zaoszczędzić na kosztach sprzątania oraz poprawić ogólną estetykę obiektu.
Zastosowanie strefy czystego wejścia
O odpowiedniej strefie czystego wejścia warto pomyśleć zarówno na etapie budowy inwestycji, jak i w procesie modernizacji budynku. Stanowi ona bowiem sposób na utrzymanie budynku publicznego w czystości, nawet jeżeli panuje w nim bardzo duży ruch. Odwiedzający wnoszą do wnętrz zabrudzenia, które znajdują się na podeszwach obuwia. Prawidłowo zaprojektowana strefa czystego wejścia zabezpiecza przed przenoszeniem do pomieszczeń budynku wielu zanieczyszczeń, takich jak błoto, piasek czy wilgoć z opadów deszczu i śniegu. Każdego dnia obiekt odwiedzany jest nierzadko przez dziesiątki lub nawet setki osób, dlatego warto zadbać o rozwiązania chroniące przed rozprzestrzenianiem się zabrudzeń. Strefa czystego wejścia powinna być podzielona na strefę mokrą oraz suchą. Zadaniem tej pierwszej jest zbieranie śniegu, błota i brudu gruboziarnistego oraz odprowadzenie wody, a drugiej suszenie obuwia oraz wyłapywanie mniejszych zanieczyszczeń. W warunkach szczególnie wymagających sprawdzą się wycieraczki przemysłowe.
Warunki techniczne na zewnątrz strefy czystego wejścia
W zewnętrznej strefie czystego wejścia kluczowe znaczenie ma odpowiednie położenie drzwi wejściowych do budynku. Ich wymiary oraz kształt powinny zapewniać dogodne warunki ruchu wszystkim odwiedzającym, w tym również osobom niepełnosprawnym. W wielu obiektach publicznych możliwe jest zastosowanie drzwi obrotowych lub wahadłowych, o ile są one usytuowane obok drzwi rozsuwanych lub rozwieranych. W każdym z tych przypadków bardzo przydatne będą zewnętrzne wycieraczki aluminiowe. Ich główną funkcją jest zeskrobanie brudu wnoszonego na podeszwach obuwia, a tym samym zatrzymanie go przed wnętrzem obiektu. Nowoczesne wycieraczki tego typu posiadają otwartą konstrukcję, zapewniającą łatwość czyszczenia na mokro oraz na sucho. Istnieje też możliwość ich dopasowania pod względem funkcjonalności, ze względu na różne rodzaje wkładów – w tym szczotkę, ryps czy gumę.
Organizacja wewnętrznej strefy czystego wejścia
Strefy czystego wejścia muszą być starannie zorganizowane również pod względem części wewnętrznej budynku. W ich przypadku kluczowe znaczenie ma oszczędność na kosztach mycia i sprzątania. Obiekty publiczne i przemysłowe są eksploatowane bardzo intensywnie, a ich podłogi narażone na liczne zanieczyszczenia. W takich warunkach dobrze sprawdzą się wycieraczki aluminiowe, które znajdują się w ofercie firmy Polentex. Ich zaletą jest prostota użytkowania oraz czyszczenia, a także nawet kilkuletnia gwarancja oraz serwis posprzedażowy. Do rozwiązań szczególnie praktycznych należy wycieraczka aluminiowa na wymiar, którą można łatwo dopasować do metrażu obiektu.
Odpowiednie wyposażenie strefy czystego wejścia
Zależnie od przeznaczenia obiektu, w strefie czystego wejścia do budynku powinny znajdować się odpowiednie systemy kontroli dostępu. Dotyczy to wszelkiego rodzaju bramek i systemów elektronicznych, które chronią przed wejściem nieuprawnionych osób. Zależnie od potrzeb, budynki tego wymagające mogą też posiadać punkty dezynfekcji. W strefie czystego wejścia warto zastosować automaty do odkażenia dłoni, które pozwolą umyć ręce odwiedzającym. Warto również pamiętać o odpowiednim oznaczeniu poszczególnych obszarów czy zapewnieniu niezbędnego oświetlenia. Aby chronić strefę czystego wejścia przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza, najlepiej zastosować kurtynę powietrzną, przedsionek lub inne rozwiązanie nieutrudniające przepływu ruchu.