Jeszcze nie tak dawno niemal w każdej kuchni obecna była płyta gazowa. Dziś mamy dużo większy wybór, jeśli chodzi o płyty grzewcze. W nowoczesnych domach i mieszkaniach coraz częściej pojawia się płyta indukcyjna. Od pewnego czasu ma ona sporą konkurencję w postaci płyty ceramicznej. Czym różnią się oba rozwiązania? Co będzie lepszym wyborem – płyta ceramiczna czy indukcyjna?
Płyta indukcyjna – nowoczesny wygląd i elastyczność w gotowaniu
Płyta indukcyjna wykorzystuje do działania pole elektromagnetyczne, wytwarzające prąd w naczyniu ferromagnetycznym, znajdującym się na powierzchni płyty. To sprawia, że ciepło wytwarzane jest wyłącznie w naczyniu. Płyty tego typu mogą dodatkowo posiadać funkcję blokady przed dziećmi. Wytwarzanie ciepła jedynie w naczyniu sprawia również, że płyta szybciej podgrzewa. Możliwe jest także precyzyjne ustawienie temperatury na poszczególnych strefach grzewczych.
Ciekawym rozwiązaniem w płytach indukcyjnych są też elastyczne strefy grzewcze. Takie płyty znajdziemy np. w ofercie wybranych urządzeń marki Samsung. Technologia Flex Zone Plus to gęściej rozmieszczone cewki o owalnym kształcie, które umożliwiają wykorzystanie różnych naczyń – nawet dużych i długich*.
Płyta ceramiczna – łatwa w utrzymaniu w czystości
Działanie płyty ceramicznej jest trochę inne niż w przypadku indukcji. Powierzchnia podgrzewana jest przy pomocy spiralnego elementu grzejnego, umieszczonego tuż pod nią. Powierzchnia następnie przewodzi ciepło do naczyń na płycie. Płyta ceramiczna jest łatwa w czyszczeniu i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Wyposażona jest również we wskaźnik ciepła resztkowego, który informuje, czy można ją już dotknąć, czy jest jeszcze gorąca. W ten sposób chroni przed poparzeniem.
Płyta ceramiczna a indukcyjna – co wybrać?
Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Co będzie lepszym wyborem. Jak widać, oba rozwiązania charakteryzują się szybkim nagrzewaniem, są łatwe w czyszczeniu i bezpieczne. Jakie są jednak znaczące różnice między nimi. Ze względu na to, że płyta indukcyjna wytwarza ciepło w naczyniu, a nie na powierzchni płyty, jest znacznie bardziej efektywna energetycznie. Oferuje też szybszą regulację mocy i nagrzewanie, a po zakończeniu gotowania pole grzewcze szybciej stygnie. Warto też zwrócić uwagę, że w przypadku wybranych płyt indukcyjnych znajdziemy modele wyposażone we wbudowany moduł Wi-Fi. Przykładem mogą być wybrane indukcje marki Samsung. Dzięki połączeniu z Wi-Fi możliwy jest zdalny monitoring takiej płyty**. Zawsze więc, gdy nie jesteśmy pewni, czy wyłączyliśmy strefę grzewczą w takiej płycie, możemy to sprawdzić za pomocą aplikacji SmartThings***.
Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.
* W oparciu o modele płyt indukcyjnych 60 cm. Każdy obszar „”Flex Zone Plus”” może pomieścić naczynia o wymiarach do 38x21cm. Dotyczy wybranych urządzeń.
** Dostępny jest tylko monitoring poprzez połączenie z modułem Wi-Fi znajdującym się w płycie indukcyjnej. Płyty nie można włączyć/wyłączyć za pomocą smartfona. Dotyczy wybranych urządzeń.
*** Aplikacja SmartThings dostępna na urządzeniach z systemem operacyjnym Android i iOS (Android OS 9↑, iOS 14↑). Wymagane połączenie z siecią Wi-Fi i konto Samsung. Wszystkie zarządzane urządzenia muszą być zarejestrowane w aplikacji SmartThings. Dotyczy wybranych urządzeń. Na kompatybilnych produktach i/lub na ich opakowaniach znajduje się logo „Works with SmartThings”.