Czy sprzęt z wystawy traktować jako używany?
Do sklepów z asortymentem AGD dostarczane są co jakiś czas nowe modele sprzętów. Kuszą one nowoczesnym designem i rozszerzonymi funkcjami. Można zauważyć, że wtedy spada zainteresowanie egzemplarzami z wcześniejszą datą produkcji. Klienci chcą przed zakupem obejrzeć dokładnie nowości. Muszą się one znaleźć na eksponowanym miejscu w przestrzeni sklepowej. Z wystaw znikają starsze modele. Jaki jest ich dalszy los?
Zmechanizowany sprzęt AGD wykorzystywany do prezentacji udostępniany jest klientom w celu pełniejszego zapoznania się z jego wyglądem, parametrami i funkcjami. Niektóre rodzaje urządzeń jak miksery, czy odkurzacze, wymagają uruchomienia aby sprawdzić ich moc lub obsługę. Ale np. pralki i lodówki powystawowe nie były wcześniej uruchamiane w sklepie. O ich właściwościach użytkowych klienci otrzymywali informacje od sprzedawcy. Nie jest to więc towar używany. Może być sprzedany jako produkt pełnowartościowy ale z nieco krótszym okresem żywotności, a co za tym idzie po niższej cenie.
Co warto wiedzieć o sprzęcie powystawowym?
Czas jaki upłynął od daty produkcji sprzętu ma wpływ na dalszy okres jego żywotności. Dużo zależy też od tego jaka jest jego historia. Trzeba więc przed zakupem poznać różne szczegóły:
- jak długo produkt pozostawał na wystawie,
- jaka była jego wyjściowa cena,
- w jakim zakresie był eksploatowany w sklepie,
- czy był poddawany odpowiedniej konserwacji,
- czy jest w pełni sprawny technicznie,
- jaki jest okres gwarancyjny.
Na podstawie tych danych można stwierdzić czy podana cena jest adekwatna do jakości produktu i warunków sprzedaży.
Czy warto kupować sprzęt poekspozycyjny?
Towar usunięty z wystawy może mieć pewne niedoskonałości wizualne. Lekkie zarysowania na obudowie lub niewielkie odpryski lakieru. Lodówki powystawowe często sprzedawane są bez oryginalnego opakowania. Takie mankamenty nie mają wpływu na działanie sprzętu.
Starsze modele na ogół mają mniej funkcji i przez to są łatwiejsze w obsłudze. To duży plus zwłaszcza dla osób starszych, które mają problemy z użytkowaniem urządzeń wielofunkcyjnych. Niekiedy potrzebny jest taki sam model sprzętu do zabudowy aby umieścić go na miejscu poprzedniego. Wtedy lodówki powystawowe doskonale wpasują się w ciąg dotychczasowej zabudowy kuchennej.
Liczy się oszczędność.
Towar powystawowy sprzedawany jest w cenie o wiele niższej od nowego. To jeden z najważniejszych czynników przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Sprzęt mniej zaawansowany technologicznie od sezonowych hitów z rozbudowaną elektroniką rzadziej się psuje, więc odpadają ewentualne kosztowne naprawy. A piecyki kuchenne, pralki czy lodówki powystawowe renomowanych marek mogą bezawaryjnie działać jeszcze przez długi czas.