Kocioł na pellet i drewno – jak wybrać?

Ekologiczne rozwiązania w aspekcie sposobów wytwarzania ciepła coraz mocniej wpisują się w standardowe działania ludzi. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ na świecie obecnie istnieje wiele sposobów na ekologiczne rozwiązania. Zapewnienie właściwego poziomu ogrzewania w domu to jeden z podstawowych aspektów już na etapie jego projektowania. Zastosowanie instalacji, które są przyjazne środowisku, tanie w eksploatacji, to podstawowe kwestie, które decydują o tym, że coraz większa ilość osób wybiera montaż kotłów na pellet i drewno. Jednak jaki konkretnie kocioł wybrać?

Kocioł na pellet i drewno – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Czy piece na pellet i drewno to lepsze rozwiązanie od tych tradycyjnych? Zdecydowanie tak! Poza tym najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniego kotła, który będzie przystosowany do codziennego użytku. Czym się kierować przy wyborze? Przede wszystkim należy dokładnie znać parametry mieszkania oraz samego kotła. Chodzi o to, aby kocioł został tak dobrany, aby w pełni i bez problemu mógł ogrzać całe mieszkanie. I to powinno stanowić główne kryterium wyboru. Warto podkreślić, że kocioł na pellet to przede wszystkim:

  • Duża kaloryczność – pozwala na długie ogrzewanie domu,
  • Duża wydajność grzewcza,
  • Długi czas spalania, stosując odpowiedniej jakości granulat,
  • Bardzo szeroka dostępność granulatów na rynku,
  • W długiej perspektywie czasu to ekonomiczne rozwiązanie.

Wybierając kocioł na pellet i drewno zasadniczą część uwagi należy poświęcić na wybór odpowiedniego modelu pieca. Oczywiście do mniejszych domów nie będzie konieczne wybieranie dużych pieców. Wystarczą te, które w zależności od swoich podstawowych odpowiednio ogrzeją budynek.

Wybór kotła na pellet i drewno – o czym warto pamiętać?

Piece na pellet i drewno to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. W tego rodzaju konstrukcjach zazwyczaj występują dwie komory, w których jedna dedykowana jest na spalanie pelletu, a druga na drewno. Takie rozwiązanie to ogromna oszczędność, ponieważ w praktyce pozwala na małe zużycie granulatu. Dlaczego? Ano dlatego, że do rozpalania wykorzystuje się drewno, które na rynku jest zdecydowanie tańsze niżeli specjalistyczny granulat.

W momencie przeglądania ofert i wyboru pieca na pellet trzeba kierować się głównie parametrem mocy grzewczej. To on w największym stopniu będzie decydował o tym, czy mieszkanie będzie odpowiednio ogrzane. Tym samym dokładnie znając potrzebne do ogrzania mieszkania parametry, tym łatwiej będzie dobrać właściwy kocioł na pellet, czy też popularny ekogroszek.