Raczej pamiętasz o tym, by po każdym zakończonym sezonie letnim przeprowadzać na meblach ogrodowych specjalną konserwację. Zapewne masz już swoje ulubione przeznaczone do niej środki, dzięki którym jesteś w stanie zaimpregnować powierzchnię każdego materiału dosłownie w przeciągu niecałej godziny. Czy jednak aby na pewno dbasz o swoje meble do ogrodu na co dzień? Czy na co dzień pamiętasz o tym, by po prostu je czyścić? Konserwacja jest oczywiście bardzo ważna, bo koniecznie trzeba ją przeprowadzać po każdym sezonie, przynajmniej raz do roku (a nieraz i częściej), ale nigdy w życiu nie zastąpi ci ona takiej najzwyklejszej pielęgnacji, opartej na regularnym dokładnym myciu mebli.
Twoje meble ogrodowe bez przerwy ulegają zabrudzeniom. Nawet jeśli nie widzisz tego gołym okiem, one każdego dnia muszą sprostać bezpośrednim kontaktom z pyłkami, kurzem, opadami śniegu, spadającymi na nie listkami i gałązkami czy też owadami, bakteriami oraz grzybami. Te wszystkie zewnętrzne czynniki doprowadzają do tworzenia się różnego rodzaju zabrudzeń. Plamy nie powstają więc wyłącznie podczas wylania jakiegoś płynu, ale może do nich dojść nawet wskutek intensywnych deszczów, jeżeli na czas ulewy raczej nie chowasz mebli do środka i nie osłaniasz ich żadnymi specjalnymi powłokami. Meble do ogrodu, zwłaszcza te wykonane z drewna, zazwyczaj czyści się dokładnie tak samo jak meble używane w wewnętrznych pomieszczeniach. Większe i silniejsze zabrudzenia usuwasz przy pomocy ciepłej wody z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń. Z kolei do codziennej pielęgnacji tworzywa możesz używać specjalnych sprayów, które zapobiegają odkładaniu się kurzu i pyłu na meblach.
Ogólnie rzecz biorąc większość materiałów wykorzystywanych do produkcji mebli do ogrodu najbezpieczniej czyścić albo przy pomocy wody z mydłem, albo przy pomocy wody z dodatkiem sody oczyszczonej. Nieco bardziej należy uważać jedynie na wiklinę i rattan, albowiem tych dwóch materiałów nie można zamoczyć, gdyż w ten sposób doprowadziłoby się do ich deformacji.