Kominek na prąd, na gaz, na drewno

Czy marzysz o kominku w domu?. Wiesz już gdzie go zainstalować? Ale musisz wiedzieć, że na praktyczność lokalizacji kominka mogą mieć wpływ potrzeby w zakresie wentylacji. A nawet wymagania dotyczące odstępów instalacyjnych i wybór paliwa.

Czy masz duże oczekiwania dotyczące zainstalowania kominka.

Po pierwsze, dlaczego instalujesz kominek? Czy jest przeznaczony do użytku rekreacyjnego? Czy kominek będzie służył jako system ogrzewania awaryjnego? Czy tylko chodzi o dogrzewanie chłodnego pomieszczenia? Czy kominek ma stanowić jako element dekoracyjny, który uatrakcyjni wystrój pomieszczenia? Dostępność modeli gotowych kominków jest przeogromna. Najbardziej popularne kominki to te, które są używane jako dodatkowe lub zapasowe źródła.

Kto w Twoim domu będzie korzystał z kominka?

Jaki jest Twój styl życia? Osoby starsze i osoby z problemami zdrowotnymi mogą nie być w stanie poradzić sobie z zaopatrzeniem w drewno opałowe. Ale jeśli masz czas, aby cieszyć się rytuałami cięcia, układania drewna oraz ideą darmowego ciepła inwestycja w kominek opalany drewnem może idealnie odpowiadać Twoim potrzebom. W przeciwnym razie pomyśl o możliwościach kominka gazowego lub elektrycznego.

Eksperci od projektowania kominków uczulają, aby wybierać modele wyższej klasy, które przetrwają wiele lat. Ponieważ wymiana komina na nowy jest kosztownym zabiegiem.

WYBÓR PALIWA

Drewno

Czy wyobrażasz sobie palenie w kominku na drewno? System kominowy musi przebiegać pionowo i zapewniać dostęp do linii dachu. Może być znacznie wyższy w zależności od nachylenia dachu i projektu domu. Najlepiej, aby pomieszczenie, w którym zainstalowany będzie kominek miało drzwi otwierane do środka pomieszczenia. Tak, aby było wygodnie wnosić drewno. Kominki na drewno muszą mieć ognioodpornego palenisko.
Aby dokonać właściwego doboru kominka rozważ jakość i funkcje modeli dostępnych na etapie jego planowania. Modele z wyższej półki mogą zapewnić wiele lat eksploatacji. A nawet funkcje zapewniające wygodę, dłuższy czas palenia, więcej ciepła z każdego kawałka drewna. Co w efekcie może skutkować mniejszą ilością dymu.

Sprawdź, czy masz dostęp do dobrego źródło drewna i miejsce do układania stosu drewna. Rodzaj spalanego drewna – a także sposób przechowywania ma ogromny wpływ na wrażenia z palenia w kominku.

Kominek na gaz

Kominki gazowe emitują wygodny, realistyczny płomień za naciśnięciem jednego przycisku. W większości modeli już są dostępne piloty. Wiele z nich może być wyposażonych w regulator termostatyczny. Co umożliwia regulację płomienia w zależności od temperatury w pomieszczeniu.

Produkowane są różne modele kominków gazowych, różnych rozmiarów. Modele dekoracyjne mogą nie zapewnić zbyt dużo ciepła. Podczas gdy modele z wyższej półki mogą ogrzewać pomieszczenie skutecznie, jak piec. Przy zakupie kominka gazowego należy zwrócić uwagę czy kominek jest wystarczająco bezpieczny i wystarczająco wydajny.

Kominki gazowe są przeznaczone do spalania gazu ziemnego doprowadzonego do domu przez miejską firmę gazową. Albo propanem, który jest przechowywany w zbiorniku na podwórku. Instalacja kominka gazowego będzie wymagała od technika/instalatora doprowadzenia przewodów gazowych do kominka. Ponadto technik będzie musiał zainstalować kominek wraz z systemem wentylacji. Jest to projekt, który wymaga profesjonalnej instalacji.

Kominki „na prąd”

Kiedyś nawet nie brano pod uwagę takich kominków. Teraz kominki elektryczne weszły w modę. Działają ze 100% wydajnością i nie wymagają wentylacji. Dzięki czemu można zainstalować je w dowolnym miejscu. Mogą być również opcją dla osób zamieszkujących w tzw. blokach. Projekty takich kominków są rozmaite. Mogą różnić się wielkością. Style kominków mogą być od tradycyjnych po współczesne. Większość z nich ma zainstalowane grzałki, które zapewniają ciepło. Nie ma specjalnych wymagań instalacyjnych, wystarczy podłączyć do gniazdka.

Teraz gdy wiemy, jaki rodzaj paliwa dla nas jest odpowiedni, możemy zaplanować jego instalację.

WYBÓR LOKALIZACJI KOMINKA

O miejscu instalacji kominka decyduje przede wszystkim wybór paliwa. Wybór paliwa oczywiście jest uzależniony od tego, czy zamieszkujesz w domu prywatnym, czy w bloku. Dlatego, jeżeli mieszkasz w swoim domku i będziesz chciał zainstalować kominek na drewno, musisz umieścić go w takim miejscu, aby spełnić przede wszystkim wymagania dotyczące wentylacji.