Jak zmniejszyć koszta prądu i gazu?

Jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić, patrząc na swoją zdolność do uczynienia domu bardziej opłacalnym, tzn. tanim do utrzymania, jest to, by dowiedzieć, ile aktualnie płacisz (i za co).

Poświęcając czas na określenie, ile obecnie wydajesz na energię, możesz lepiej określić, w jakich obszarach możesz zaoszczędzić.  W każdym obszarze kraju należy wziąć pod uwagę różne stawki, różne spółdzielnie i szeroką gamę różnych rodzajów dostawców energii, bo ceny prądu mogą się różnić zależnie od tego, w którym województwie mieszkasz.

Mimo tych różnic, to głównie od Ciebie zależy, ile płacisz za ogrzewanie, czy używanie sprzętów RTV i AGD. Przeanalizujbswoje wydatki na podstawie miesięcznych płatności rachunków.  Spójrz na te płatności i zauważ dwie rzeczy.

 • Jaka jest kwota, jaką płacisz za MwH (megawatogodzinę)?

 • Jaka jest ilość MwH zużywana przez Twój dom miesięcznie?

Sprawdź w internecie, jakie jest średnie zużycie prądu w domach o podobnym metrażu. Jeśli masz wyższe niż średnia, wiedz, że można bardzo dużo „przyciąć”, a jeżeli mniejszą- i tak pewnie da się to jeszcze bardziej zmniejszyć.

Twoim celem jest zatem zauważenie, jak bardzo możesz zmniejszyć zużycie energii, zanim w ogole wdrożysz kroki, które Ci w tym pomogą.

Czy możesz obniżyć koszt jednostkowy?

Pierwszym sposobem ustalenia, czy możesz obniżyć koszty prądu, jest ustalenie, czy masz najbardziej opłacalnego dostawcę tegoż dobra luksusowego.

W wielu rejonach kraju istnieje kilku dostawców prądu, którego potrzebujesz do życia. I jest to taki sam prąd, więc dla Ciebie jedyną różnicą jest właśnie koszt. Ale prąd to nie wszystko, bo wiele domów używa też gazu. Zatem na przykład możesz mieć wybór, z której firmy gazowniczej korzystasz lub z której firmy elektrycznej korzystasz.  W takim przypadku należy określić, która z nich jest w stanie zapewnić najniższą stawkę za jednostkę zużytego gazu i prądu.

Aby dowiedzieć się, czy masz opcję w tej usłudze, po prostu skontaktuj się z lokalnym samorządem. Mogą łatwo powiedzieć, którzy dostawcy są dostępni, a także podać dane kontaktowe.

Następnie zadzwoń do każdego dostawcy i zapytaj, czy rzeczywiście mają opcję dostarczania prądu/ gazu do Twojego domu.  Jeśli tak, zapytaj, jakie są ich stawki za jednostkę, a także wszelkie opłaty za przelew lub założenie konta, które mogą mieć.  Zrób to dla wszystkich dostawców w Twojej okolicy, aż znajdziesz najtańszy wybór.

W ten sposób możesz natychmiast zaoszczędzić pieniądze, nie martwiąc się o inwestowanie czegokolwiek poza kilkoma minutami swojego czasu.

Czy możesz zmniejszyć liczbę zużywanych jednostek?

Następnym krokiem w tym procesie jest określenie, czy możesz zmniejszyć liczbę zużywanych jednostek gazu lub prądu. Najprostszym sposobem, aby to zrobić, jest po prostu wyłączenie większej ilości energii lub gazu w domu, np. przez pozbycie się zbędnych, energochłonnych urządzeń czy nieogrzewanie rzadko używanych miejsc w domu w trakcie jesieni.

Jedną z rzeczy, o których ludzie nie zdają sobie sprawy, jest to, jak ważne jest, aby wyłączyć i odłączyć urządzenia i inne narzędzia w domu. Urządzenia w trybie „uśpienia” podłączone do kontaktu zużywają niby niewiele prądu, ale robią to NON STOP, co sumarycznie daje ogromne, całkowicie zbędne koszta. Odłączaj wszystkie enrrgochłonne urządzenia, kiedy tylko się da!

To pomoże Ci poprawić efektywność swojego domu, ale także jak po prostu zużywać mniej energii. Kiedy to zrobisz, będziesz w stanie mieć niższe koszty. I to bez inwestowania w solary czy inne drogie rzeczy! Choć, oczywiście, solary to nadal złota inwestycja, tylko trzeba czasu, zanim się zwróci.

Na razie zacznij od zainwestowania kilku minut już teraz.  Wstawaj i chodź z pokoju do pokoju w swoim domu.  Wyłącz wszelkie światło, każde włączone urządzenie.  Nie zapomnij odłączyć tych jednostek, które pozostawiają włączone diody LED, nawet gdy są wyłączone.  Dzięki tym jednostkom możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy.  I oczywiście edukuj się dalej, bo ten tekst to tylko podstawy, a kroków do oszczędnego domu jest dużo więcej!