Jak przystroić dom na święta Bożego Narodzenia

Ozdoby świąteczne stały się tak powszechne, że większość z nas nie wyobraża sobie bez nich Bożego Narodzenia. Co ciekawe, z roku na rok pojawiają się one coraz wcześniej. Czasem już po 1 listopada. Co roku zastanawiamy się więc, jak przystroić dom na święta Bożego Narodzenia, a przy tym nie wydać zbyt dużo? W tym artykule znajdziesz kilka praktycznych wskazówek.

Ozdoby świąteczne w stylu hygge

Prekursorami Świąt Bożego Narodzenia w stylu hygge są Duńczycy. To najszczęśliwszy naród na świecie. Nic dziwnego skoro nie ulega zakupowej gorączce, stawiając na wspólne celebrowanie czasu oczekiwania na Boże Narodzenie. Ważnym elementem tychże przygotowań jest właśnie przystrajanie domu. Domeną stylu hygge jest prostota. Przykład?

Ozdoby świąteczne wykonane z szyszek lub suszonych cytrusów nie tylko ładnie wyglądają, ale pięknie pachną. Z kolei igliwie włożone w płótno to prosta ozdoba stołu, która będzie wyglądać naturalnie i uroczo. Ideą hygge jest również tworzenie czegoś z niczego, np. z rzeczy, których już nie potrzebujesz. Innym ważnym elementem tego stylu jest światło o ciepłej, kojącej barwie.

Ozdoby świąteczne w stylu retro

Obecnie możemy kupić takie ozdoby świąteczne, o których nasi rodzice i dziadkowie mogli jedynie pomarzyć. Może więc zdziwić Cię fakt, że coraz większą popularnością cieszą się ozdoby w stylu retro. Co ciekawe, powstaje coraz więcej sklepów, w których kupisz ozdoby świąteczne, które będą wyglądały identycznie, jak te z lat siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych XX wieku. A jeśli zależy Ci, by zawiesić oryginalne ozdoby z tamtych lat, zapytaj dziadków, czy jeszcze jakichś nie znajdą, np. na strychu. To może być cudowna, nostalgiczna podróż w przeszłość. Najpiękniejsze jest to, że możesz w nią zabrać całą swoją rodzinę, a szczególnie jej najmłodszych członków. Szukanie ozdób świątecznych w stylu retro to doskonała okazja, żebyś pokazał dzieciom, jak wyglądały Święta Bożego Narodzenia, kiedy byłeś w ich wieku.

Ozdoby świąteczne wykonane własnoręcznie

Dom czy mieszkanie będzie wyglądało pięknie, jeśli ozdoby świąteczne zrobicie własnoręcznie. Przykładowo, dzieci mogą zrobić łańcuchy i girlandy z krepy i wycinanek, a Ty bombki na szydełku. W sieci, szczególnie na Youtube, znajdziesz mnóstwo pomysłów na to, jak zrobić ozdoby świąteczne z papieru oraz innych rzeczy, które masz w domu, np. rolki po papierze toaletowym czy folia aluminiowa. Jeśli posiadasz zdolności manualne, bez problemu, wykonasz nawet wieniec świąteczny. Nie będziesz skazany na “gotowce” ze sklepu, ale sam zdecydujesz, z czego będzie się składał taki wieniec. Chociaż własnoręczne wykonanie takich ozdób wymaga trochę czasu i wysiłku, satysfakcja będzie ogromna.

Jak przystroić dom na Święta Bożego Narodzenia — podsumowanie

Zastanawiasz się, czy w tym roku ozdobić dom lub balkon kolorowymi lampkami? Jeśli nie wyobrażasz sobie świąt Bożego Narodzenia bez takich iluminacji, idź na kompromis. Kup lampki LED-owe i włączaj je tylko na kilka godzin dziennie. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możesz zainwestować w ochronę domu, np. wykupując ubezpieczenie domu lub mieszkania.